Mathematica

Mathematica9

Mathematica to wszechstronne środowisko służące nie tylko do prowadzenia obliczeń matematycznych, ale również do modelowania, symulacji, wizualizacji, projektowania, dokumentowania i rozwiązywania problemów.

Zbiór dostępnych w programie algorytmów, a także możliwości wizualizacyjne pozwalają na przeprowadzanie pełnej analizy posiadanych danych, realizację zaawansowanych obliczeń,  budowanie modelu symulacyjnego dla analizowanego procesu, aż do stworzenia pełnego dokumentu lub pokazu slajdów - wszystko w jednym programie.

Program udostępnia zaawansowane procedury do tworzenia wysokiej jakosci grafiki 2D i 3D umożliwiające wszechstronną wizualizację danych z jednoczesną możliwością ingerencji w atrybuty rysunku. Obiekty graficzne mogą być atrybutami funkcji i procedur przetawarzających dane. Możliwość dynamicznego ingerowania w parametry obiektów pozwala tworzyć zaawansowane interaktywne aplikacje, dzięki czemu dokumenty stworzone w programie mogą być wykorzystywane w trakcie lekcji, wykładów, prelekcji czy konferencji.

Mathematica zawiera bogaty zbiór algorytmów do przetwarzania obrazów i wyszukiwania szczegółów w czasie rzeczywistym, które sprawiają, iż program ten jest doskonałym, interaktywnym środowiskiem do przetwarzania i analizy obrazu.

Program zapewnia natychmiastowy dostęp do ogromnej i ciągle rozwijającej się biblioteki danych geograficznych, finansowych, lingwistycznych, chemicznych, fizycznych i wielu innych.

Dzięki możliwości natychmiastowego importu danych z setek standardowych i niestandardowych formatów danych oraz zintegrowanemu dostępowi do zewnętrznych baz danych, a także do stale poszerzanych zbiorów danych dostępnych na serwerze producenta, Mathematica stanowi najbogatsze środowisko do przetwarzania i transformacji danych oraz tworzenia statyczneych i dynamicznych wizualizacji.

Dzięki temu użytkownik programu może tworzyć zarówno proste, pojedyncze prezentacje graficzne lub budować graficzne interfejsy do tworzonych procedur obliczeniowych budując w pełni zautomatyzowane, zaawansowane systemy wykorzystywane w nauce i przemyśle.

Na uwagę zasługuje możliwość prowadzenia obliczeń równoległych i technologia 64-bit, dzięki czemu Mathematica maksymalnie wykorzystuje dużą moc obliczeniową komputerów wieloprocesowych, klastrów i superkomputerów, dając dokładne, rzeczywiste wyniki w znacznie krótszym czasie.

Obsługa procesorów graficznych opartych na architekturze CUDA skutkuje znacznym zwiększeniem szybkości działania tworzonych aplikacji.

Mathematica to złożony system, ale jednocześnie łatwy w użyciu. Faktem jest, że bazuje na własnym języku programowania, ale jednocześnie rozbudowany interfejs z systemem palet symboli i szablonów komend sprawia, że użytkownik może bardzo łatwo i szybko opanować technikę pracy w środowisku programu. Możliwość wydawania poleceń do jądra obliczeniowego w swobodnej formie z użyciem prostych słów języka angielskiego ułatwia pracę z programem początkującym użytkownikom, nieznającym składni języka programu. Zawarty w pakiecie obszerny system pomocy wyczerpująco objaśnia zasady pracy z programem i co najważniejsze, zawiera tysiące przykładów obliczeniowych i wizualizacyjnych. Każdy z przykładów jest „żywym” obiektem środowiska, co pozwala użytkownikowi wprowadzać własne modyfikacje i obserwować ich efekty.

W ciągu ponad 20 lat rozwoju program zdobył uznanie wśród specjalistów z wielu dziedzin i ponad milionowe grono użytkowników na całym swiecie.

Pakiet stosowany jest nie tylko w dydaktyce w szkołach i na uczelniach ale również w zastosowaniach naukowych i technicznych z zakresu fizyki, matematyki, chemii, mechaniki, automatyki, elektrotechniki i wielu innych.

Program Mathematica z równym powodzeniem używany jest przez inżynierów w zakładach lotniczych do symulacji parametrów dynamicznych samolotu jak i pracowników instytucji geologicznych czy przemysłu petrochemicznego, przez specjalistów projektujących układy automatyki i projektantów konstrukcji budowlanych analizujących ich drgania, używają go informatycy, ale też specjaliści w zakresie biotechnologii. Lista zastosowań jest nieograniczona, a ich wspólną cechą jest fakt, że wszyscy stosują matematyczny opis analizowanego systemu, a Mathematica daje im narzędzia do ich modelowania oraz prezentacji wyników. 

Szczegóły dotyczące programu znajdą Państwo na stronie www.mathematica.pl

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 19 luty 2013, 09:28